arnold-schwarzenegger-movies__span

Güçlü kuvvetli erkekler, sağcı olmaya daha fazla eğilimli oluyorlarmış…

Mart 2, 2014|Posted in: Genel, Siyasal Görüşler, Siyasal Psikoloji

Siyasal görüşlerin öğrenilmiş olduğu konusundaki uzlaşmaya karşın, çok sayıda çalışma siyasal görüşlerimizin genetik ya da fiziksel özelliklerimizle ilişkili olduğunu gösteriyor.

Bu çalışmalardan birine göre de, daha güçlü kuvvetli olan erkekler; sağcı olmaya daha yatkınmış.

ABD, Danimarka ve Arjantin’de yapılan çalışma, bisepsleri daha kalın olan erkeklerin bölüşümsel konularda daha bencilce görüşlere sahip olduğunu göstermiş.

Tabii nedensellik fazla tartışılmamış çalışmada. Belki de bisepslerini kalınlaştırma isteğiyle, bencilliği aynı faktör belirliyordur?

 

See on Scoop.itWith My Right Brain

Research published in Psychological Science found that while stronger men like Arnold Schwarzenegger are more likely to be right wing, weaker men are more likely to support the welfare state.
See on www.dailymail.co.uk

2 Comments

 1. İlker
  09 Mart 2014

  Leave a Reply

  D2/D4 oranlarına karşı kontrol etmek gerek. Muhtemelen fetal androjenizasyon etkisi. Yine de kaslarından gayrı bir takım özelliklerini geliştirmeye gerek duymayan sığ zihinlerin sağcılığa meyletmiş olabileceği de bir olasılık.

 2. Ege
  20 Mart 2014

  Leave a Reply

  Burada başka bir tartışma sağ ve solun nasıl tanımlandığı. Yani temelde daha çok eşitliğe yüklenen anlam üzerinden sağ ve solu tanımlarsak sanki araştırmada ulaşılan çıkarımın önemini arttırabilir. Ancak sağ ve sol başka anlamlar üzerinden tanımlanmaya başladığında buradaki sonuç daha çok sorgulanabilir hale gelebilir. Sağ-sol düzlemi yeni konular üzerinden tanımlansa (çevre, göçmenlere bakış, eşcinsel hakları, milliyetçilik, vs.) acaba aynı sonuç çıkar mıydı bilemiyorum…

Leave a Reply

*Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>