macaron-wedding-cake

Kaytarmanın zihinbilimi ve çözümü..

Mart 1, 2014|Posted in: Düşünme Hataları, Genel

Kaytarmak her zaman eğlencelidir.

Özellikle önünüzde tamamlaması gereken devedişi bir iş  varsa, her tür alternatif cazip gelir.

Buna kaytarma diyoruz ve aslında her zamanki gibi sevgili dopamin ile doğrudan ilişkili.

Önümüzde tamamlamamız gereken bir iş olduğunda, kendimizi sıkışmış hissediyoruz. Internet, twitter, Facebook, bir küçük kahve molası, yemek pişirmek, ev boyamak, ev taşımak; bütün bunlar o anda yapmamız gereken işten çok daha cazip geliyor.

Çünkü bu tür işler, tamamlaması vakit alan zorlu işimizden çok daha hızlı -şimdi- bizi ödüllendiriyorlar ve beynimiz dopamin bayramı yapıyor.

Bunu da yine insani bir zaafa, temporal discounting dediğimiz bir olaya borçluyuz. Gelecekteki ödülleri bugünkü ödüllerle karşılaştırdığımızda zamansal indirim diye çevirebileceğimiz bir işlemden geçiyor. Yani yarının 200 TL’si bugünün 100 TL’sinden daha değersiz hale geliyor.

Rejimleri sürdürememizin ve sigarayı bırakamamızın sebebi de bu.

Bir iş yaparken de, o işin gelecekteki kazanımları o anda hiç umurumuzda olmuyor; o zaman da kaytarmaya başlıyoruz. Ve kısa erimde dopamin çok daha değerli oluyor yarının kazanımlarından.

Çözüm mü ne? POMODORO tekniği. Videoda detayı var ama, kısaca özetleyeyim.

Bu yazıyı okumaya 5 dakika ayırdınız mı? Ha şimdi 25 dakika çalışın gelin.

 

See on Scoop.itWith My Right Brain

See on www.youtube.com

Leave a Reply

*Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>